اسامی قابل شمارش و غیرقابل شمارش

تشخیص اسامی قابل شمارش و غیر قابل شمارش در هر زبانی بسیار مهم است. زیرا معرف ها و فعل هایی که با هر یک از این اسامی به کار میروند متفاوت اند. در این درس موسسه بهکلام قصد دارد تا با اسم قابل شمارش و غیر قابل شمارش شما را آشنا کند.

تشخیص اسامی غیر قابل شمارش و قابل شمارش

همانطور که می‌دانید اسم در زبان‌شناسی، معرف آدم‌ها، مکان‌ها و چیزهاست. در انگلیسی زمانی می‌توانیم کلمه‌ای را جمع بنامیم که بتوانیم برای آن عدد در‌نظر بگیریم و همان‌طور که می‌دانید، در انگلیسی اسم‌های جمع با حرف s در انتهای کلمه ساخته می‌شوند. گروهی از این اسم‌ها هر دو حالت مفرد و جمع دارند که نشانگر قابل شمارش بودن آن‌هاست ولی بعضی دیگر از اسم‌ها فقط حالت مفرد دارند که چون نمی‌توانیم عددی برای شمارش آن‌ها در نظر بگیریم حالت جمع ندارند و درنتیجه آن‌ها را غیرقابل شمارش می‌نامیم.

اسامی انگلیسی به طور عمده به دو بخش اسامی قابل شمارش و اسامی غیر قابل شمارش تقسیم میشن و یکی از متداول ترین اشتباهات زبان آموزان هستن.در این مطلب سعی میکنیم تمامی نکات و کاربردهای این تقسیم بندی را برایتان توضیح بدهیم.

اسامی قابل شمارش

این اسامی را در ترکیب‌هایی که قبل از آن عدد می‌آید می‌بینیم. یعنی هر اسمی که بتوانیم بشماریم و بگوییم برای مثال پنج عدد از آن، قابل شمارش است. برای همین هم این کلمات را می‌توان به شکل جمع با s دید.

تشخیص دادن اسامی قابل شمارش بسیار ساده است. در واقع آنها اسامی هستند که میتوانیم آنها را شمارش کنیم مثل خودکار. ما میتوانیم یک عدد خودکار، دو تا خودکار یا سه تا خودکار داشته باشیم. چندتا مثال بیشتر برای اسامی قابل شمارش:

• dog, cat, animal, man, person
  • bottle, box, packet
  • coin, note, dollar
  • cup, plate, fork
  • table, chair, suitcase, bag

اسامی قابل شمارش می توانند مفرد یا جمع باشند مثل:

• My cat is sleeping.
  • My cats are hungry.

زمانی که اسامی قابل شمارش مفرد هستند، باید از کلماتی مثل a/the/my/this و .همراه آنها استفاده کنیم مثل:

• I want an apple. (not I want apple)
  • Where is your car? (not Where is car?)

زمانی که اسامی قابل شمارش جمع هستند، میتوانیم از آنها به تنهایی استفاده کنیم مثل:

• I like apples.
  • Cars can go fast.

میتوانیم ازکلمات some (مقداری) و any (هیچگونه/مقداری) همراه با اسامی قابل شمارش استفاده کنیم مثل:

I’ve got some books.

من مقداری کتاب دارم.

Have you got any books?

هیچگونه کتابی داری؟ مقداری کتاب داری؟

I don’t have any books.

من هیچگونه کتابی ندارم.

میتوانیم از a few (کمی) و many (خیلی) همراه با اسامی قابل شمارش استفاده کنیم مثل:

I’ve got a few books.

من کمی کتاب دارم.

I haven’t got many books.

من خیلی کتاب ندارم.

اسم people قابل شمارشه. در واقع people جمع person هست.

اسامی غیر قابل شمارش

این اسامی را درصورتی می‌بینیم که مقدار مدنظر باشد نه تعداد یا شرایطی که بتوانیم تک تک شمارش کنیم، برای مثال تعداد دانه‌های شکر برای شیرین کردن چای کاری عبث و بیهوده است، چون تعداد ناشماری دانه باید شمرده شود یا اینکه ما نمیتونیم آب رو بشمریم. ما میتونیم بطری آب یا قطرات آب رو شمارش کنیم، ولی خود آب را به تنهایی نمیتوانیم شمارش کنیم. به طور کلی، اکثر اسامی غیر قابل شمارش مربوط به دسته های زیر میشوند:

• مایعات (water, milk, tea, etc)
  • گاز ها (oxygen, air, etc)
  • پودر، گرد و دانه های غلات (rice, wheat, sand, sugar, etc)
  • اسامی انبوه و غیر واحد (furniture, hair, transportation, etc)
  • پدیده های طبیعی (sunshine, snow, rain, weather, etc)
  • ایده های غیر عملی و مطلق (advice, chaos, motivation, etc)
  • حالت های بودن (sleep, stress, childhood, etc)
  • احساسات (anger, happiness, courage, enthusiasm, etc)

از لحاظ گرامری، معمولاً از اسامی غیر قابل شمارش مثل اسامی مفرد استفاده میکنیم.به عنوان مثال همراهشان فعل مفرد سوم شخص آورده می شود.

• This news is very important.

معمولاً همراه با اسامی غیر قابل شمارش حروف تعریف a/an نمیا,وریم. اما می توانیم آنها را همراه با اسامی قابل شمارش و یا واحد های اندازه گیری بیاوریم.

• A bottle of juice
  • A grain of rice
  • A packet of pasta
  • A piece of news

اسامی مشترک قابل شمارش و غیر قابل شمارش

گاهی اوقات، بعضی اسامی با تغییر معنی میتوانندهم قابل شمارش باشن و هم غیر قابل شمارش. به موارد مهم زیر توجه بفرمایید:

Hair:

• There are two hairs in my coffee!
  • دو تا مو تو قهوه منه.
  • I don’t have much hair.
  • من خیلی مو ندارم (من موی زیادی ندارم)

Noise:

• I thought I heard a noise.
  • فکر کردم یه صدایی شنیدم.
  • It’s difficult to work when there is so much noise.
  • وقتی سر و صدای زیادی وجود داره، کار کردن مشکله.

و در آخر لازم به ذکر است که نوشیدنی ها مثل قهوه، آب، چای، آب پرتقال و اسامی غیرقابل شمارش هستند. ولی زمانی که به عنوان مثال تو رستوران منظورمون سفارش دادن یه لیوان چای یا یه فنجان قهوه هست میتوانیم همانند اسامی قابل شمارش بیان کنیم.

• Two teas and one coffee please.

اسامی قابل شمارش و غیرقابل شمارش

تشخیص اسامی قابل شمارش و غیر قابل شمارش در هر زبانی بسیار مهم است. زیرا معرف ها و فعل هایی که با هر یک از این اسامی به کار میروند متفاوت اند. در این درس موسسه بهکلام قصد دارد تا با اسم قابل شمارش و غیر قابل شمارش شما را آشنا کند.

تشخیص اسامی غیر قابل شمارش و قابل شمارش

همانطور که می‌دانید اسم در زبان‌شناسی، معرف آدم‌ها، مکان‌ها و چیزهاست. در انگلیسی زمانی می‌توانیم کلمه‌ای را جمع بنامیم که بتوانیم برای آن عدد در‌نظر بگیریم و همان‌طور که می‌دانید، در انگلیسی اسم‌های جمع با حرف s در انتهای کلمه ساخته می‌شوند. گروهی از این اسم‌ها هر دو حالت مفرد و جمع دارند که نشانگر قابل شمارش بودن آن‌هاست ولی بعضی دیگر از اسم‌ها فقط حالت مفرد دارند که چون نمی‌توانیم عددی برای شمارش آن‌ها در نظر بگیریم حالت جمع ندارند و درنتیجه آن‌ها را غیرقابل شمارش می‌نامیم.

اسامی انگلیسی به طور عمده به دو بخش اسامی قابل شمارش و اسامی غیر قابل شمارش تقسیم میشن و یکی از متداول ترین اشتباهات زبان آموزان هستن.در این مطلب سعی میکنیم تمامی نکات و کاربردهای این تقسیم بندی را برایتان توضیح بدهیم.

اسامی قابل شمارش

این اسامی را در ترکیب‌هایی که قبل از آن عدد می‌آید می‌بینیم. یعنی هر اسمی که بتوانیم بشماریم و بگوییم برای مثال پنج عدد از آن، قابل شمارش است. برای همین هم این کلمات را می‌توان به شکل جمع با s دید.

تشخیص دادن اسامی قابل شمارش بسیار ساده است. در واقع آنها اسامی هستند که میتوانیم آنها را شمارش کنیم مثل خودکار. ما میتوانیم یک عدد خودکار، دو تا خودکار یا سه تا خودکار داشته باشیم. چندتا مثال بیشتر برای اسامی قابل شمارش:

• dog, cat, animal, man, person
  • bottle, box, packet
  • coin, note, dollar
  • cup, plate, fork
  • table, chair, suitcase, bag

اسامی قابل شمارش می توانند مفرد یا جمع باشند مثل:

• My cat is sleeping.
  • My cats are hungry.

زمانی که اسامی قابل شمارش مفرد هستند، باید از کلماتی مثل a/the/my/this و .همراه آنها استفاده کنیم مثل:

• I want an apple. (not I want apple)
  • Where is your car? (not Where is car?)

زمانی که اسامی قابل شمارش جمع هستند، میتوانیم از آنها به تنهایی استفاده کنیم مثل:

• I like apples.
  • Cars can go fast.

میتوانیم ازکلمات some (مقداری) و any (هیچگونه/مقداری) همراه با اسامی قابل شمارش استفاده کنیم مثل:

I’ve got some books.

من مقداری کتاب دارم.

Have you got any books?

هیچگونه کتابی داری؟ مقداری کتاب داری؟

I don’t have any books.

من هیچگونه کتابی ندارم.

میتوانیم از a few (کمی) و many (خیلی) همراه با اسامی قابل شمارش استفاده کنیم مثل:

اسامی قابل شمارش و غیر قابل شمارش

نکات طلایی برای یادگیری بهتر زبان انگلیسی

will و going to در زبان انگیسی

شمارش ,قابل ,اسامی ,  ,غیر ,مثل ,قابل شمارش ,اسامی قابل ,غیر قابل ,شمارش و ,کنیم مثل ,قابل شمارش استفاده ,میشوند مایعات water ,قابل شمارش مربوط ,مطلق advice chaos

مشخصات

تبلیغات

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها